Spider a Ladův kraj
První setkání
Výlety a cesty
Srazy a soutěže
Spider ve filmu
Automobilová muzea
Na heveru
Oblečení
Kontakt


Odkazy / Links:
Alfa Romeo Spider Club
Alfa Romeo gify
Alfa Romeo Club
Cabrio club CZ
Veloce nel verde
Videa o spiderech Prezentace 8C Spider Katalog dílů ONLINE

Download:
Katalog náhr. dílů 9MB
Logo AR Spider Club

Automobilová muzea

Porsche Museum, Stuttgart - Zuffenhausen (D)

      My alfisti víme, že alfa je nejkrásnější. Ale musíme přiznat, že jsou i jiné dobré značky. Třeba Porsche.
      Navíc nás může těšit, že na rozdíl od Alfy Romeo je to vlastně česká značka, když trochu přimhouříme oči. A nebýt války, možná by česká zůstala.
      Ferdinand Porsche se narodil 3. 9. 1875 v Maffersdorfu, což jsou dnes Vratislavice nad Nisou kousek u Liberce (a ještě nedávno jeho součást.) Jméno Porsche pochází pravděpodobně z českého jména „Boreš“. Byl to geniální konstruktér, známý hlavně jako autor volkswagenu VW brouk, sestrojil také několik německých obrněných aut.
      Ferdinand Porsche byl synem klempíře. V 18 letech odešel do Vídně, kde pracoval pro firmu Bela Egger. V roce 1896 začal pracovat pro firmu Jacob Lohner, ve které sestrojil například na svou dobu revoluční elektromobil, který získal mnoho rychlostních rekordů a byl dokonce vystavován na Světové výstavě v Paříži v roce 1900. Roku 1906 nastoupil k firmě Austro-Daimler jako šéfkonstruktér, tu po patnácti letech opustil pro neshody o koncepci vozů. V roce 1931 založil svou vlastní firmu Dr. Ing. h.c. F. Porsche a zaměstnal v ní mnoho skvělých inženýrů. Do roku 1935 měl české občanství. V roce 1938 začala výstavba továrny na lidové vozy ve Wolfsburgu, dnes sídlo firmy Volkswagen. Vzhledem k začínající válce se ale místo lidového vozu začala vyrábět jeho vojenská verze, takzvaný "kaďour". Ferdinand Porsche zemřel krátce po svých 75. narozeninách na následky infarktu ve Stuttgartu. Pohřben pohřben je ale v rakouském v Zell am See.
      Firma jeho syna Ferryho Porsche je dnes jedním z nejznámějších výrobců sportovních vozů. Jeho vnuk F.A. Porsche zkonstruoval model Porsche 911 a založil firmu Porsche Design GmbH. Další jeho vnuk Ferdinand Piëch byl od 1993 do 2002 předsedou představenstva koncernu Volkswagen.
      Dost dobrá rodina.
      Už to je dobrý důvod sem zajet. A Porsche Museum je jen o důvod víc. Tohle nové postavili za 100 milionů eur ve Stuttgartu - Zuffenhausenu, vlastně proti "hlavní bráně" automobilky a otevřeli je vloni v lednu. Od té doby je navštívil milion hostů a odcházeli spokojeni a mnozí i inspirováni.
      Kolik geniálních konstruktérských i podnikatelských nápadů chrlil Ferdinand Porsche, a jak se potatil jeho syn Ferry!
      Vedle sportovních a závodních vozů tu najdete samozřejmě legendární VW Brouk, který postavil Evropu (nebo alespoň Německo) na kola, ale také traktor Porsche pitoreskní policejní kabriolet nebo prototyp "Porsche na zip".
      V muzejních sbírkách je na 450 vozů. Na výstavní ploše 5600 m2 jich je vystaveno kolem 80 a spolu s nimi stovky menších exponátů.
      Navíc za branami Stuttgartu leží Württemberger Weinstraße plná Ryzlinků, Tramínů, Kernerů, Müller-Thurgau, červených Dorfelderů, Spätburgunderů či pitelných Trollingerů.
      A abychom zachovali i gastronomické souvislosti: U pokladen najdete Boxenstop - rychlé občerstvení se sendviči, těstovinami, kavárnou za normální ceny. Ve druhém patře, jen skleněnou stěnou oddělený od muzejní expozice, je (samozřejmě nekuřácký) restaurant Christophorus s vysokou gastronomií včetně vlastní značky Champagne. Tam ovšem předpokládají, že jste přijeli v Porsche s diamantovou kartou v kapse. Máte-li vedle ní ještě Cohibu v nerezovém pouzdře, můžete si ji vykouřit v pohodlné Cigar Lounge zabořeni do kožených pohovek.

Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche
Museum Porsche Museum Porsche Museum Porsche

Kliknutím na obrázek si jej otevřete v novém okně.Porsche Museum
Porscheplatz 1, D – 70435 Stuttgart-Zuffenhausen
http://www.porsche.com/germany/aboutporsche/porschemuseum/
Tel.: 0049 (0)711 911 20911, Fax: 0049 (0)711 911 20356, E-Mail: info.museum@porsche.de
Otevřeno je tu denně mimo pondělí 9 - 18, pokladny do 17 hodin. Vstupné 8 €, děti polovic. Parkovné do 6 hodin, což vám rozhodně na prohlídku stačí, je za 4 €, to je levnější, než na Václaváku...

Questa
pagina
e creata
di
Gatto Mikes
e sponsorizzata
degli
colleghi
alfisti
del
Alfa Romeo
Spider Club
Repubblica Ceca
numeri
57 e 62.


TOPlist

Spolehlivý webhosting

Nejlepší čtení o víně